Krynica-Zdrój to jedna z najbardziej znanych w Polsce miejscowości uzdrowiskowych, ale także atrakcyjne turystycznie miejsce i to przez cały rok. Niezwykle malownicze pejzaże, szlaki turystyczne Beskidu Sądeckiego, baseny, muzea, wyciągi i trasy narciarskie, urozmaicona baza noclegowa i gastronomiczna – to wszystko czeka na przyjeżdżających do miasteczka. Dojechać tutaj pociągiem można z Nowego Sącza, Tarnowa, Krakowa, Wrocławia czy nawet Gdyni, kursują również autobusy PKS. Znaleźć można bardzo wiele obiektów oferujących noclegi (meteor). Krynica-Zdrój to oczywiście liczne sanatoria, ale również pensjonaty, apartamenty, zarówno prywatne kwatery, jak i luksusowe hotele.

Idąc wzdłuż głównego deptaku, zobaczymy wszystkie najważniejsze miejsca z czasów, kiedy zapoczątkowana została turystyka uzdrowiskowa – pijalnie wód mineralnych, w tym zarówno starsze, sięgające XIX wieku, jak i nowoczesny przeszklony budynek Pijalni Głównej, piękne sanatoria, wille, dziś mieszczą się tu też liczne restauracje i kawiarnie. Warto odwiedzić w pobliżu Nowe Łazienki Mineralne – neoklasycystyczny budynek z 1926 roku kryje we wnętrzu piękne freski oraz Muzeum Zabawek. Dalej ulica prowadzi do stacji kolejki, która zabiera turystów na Górę Parkową. Znajdziemy na niej atrakcje dla starszych i młodszych oraz Czaple Stawy, gdzie występuje wodne ptactwo. Inne wzniesienia w Krynicy to Słotwina i Jaworzyna z prowadzącą na górę kolejką gondolową – na obydwu stokach uprawiać można narciarstwo, warto więc o nich pamiętać podczas planowania zimowego urlopu. Na aktywnych czeka też wiele innych atrakcji. Tor saneczkowy oraz lodowisko dostępne są przez cały rok. Ponadto skorzystać można z kortów tenisowych, wypożyczalni rowerów i sprzętów do nordic walking, parku linowego z trasami o zróżnicowanej trudności dla dorosłych oraz dla dzieci, paintballu, spływów pontonem i kajakiem.

W pobliskim Tyliczu w zimie znajdziemy trasy i wyciągi narciarskie, a w lecie tor gokartowy i wiele innych atrakcji. Krynica jest też miastem, które zadowoli poszukiwaczy wrażeń artystycznych. To stąd pochodził i tutaj tworzył Nikifor, który ma dziś tu swoje muzeum oraz pomnik. Latem co roku odbywa się Festiwal im Jana Kiepury – dwa tygodnie wypełnione koncertami, wydarzeniami teatralnymi oraz pokazami filmów z jego udziałem. W miejscowości tej przez cały rok wiele się dzieje i na turystów czekają najróżniejsze miejsca i aktywności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>